Congratulations to the media representatives – laureates of the contest "Development of Export Potential of Belarus" for the year 2023
16 April 2024

The Belarusian Chamber of Commerce and Industry has awarded the winners and diploma holders of the open creative contest among the mass media representatives "Development of Export Potential of Belarus" based on the results of 2023.

The awards were presented to journalists by the Chairman of the Belarusian Chamber of Commerce and Industry Mikhael Miatlikov, who heads the jury of the contest, during a meeting of the governing body of the Belarusian Chamber of Commerce and Industry, the Council.

The contest "Development of Export Potential of Belarus" was established by the Belarusian Chamber of Commerce and Industry in November 2017. This year it was held for the fourth time, after a short break, and for the first time – according to the Regulation amended at the end of 2020, which expanded the number of possible winners and diploma holders.

Participating in the contest were representatives of mass media, both national and regional, who have sent materials about the export potential of the Republic of Belarus, about foreign economic activities of Belarusian enterprises, successful entry into foreign markets, about projects, services and events aimed at promoting and providing practical assistance to businesses in the development of foreign economic activities and the development of new markets, which were published or aired during 2023.

The jury of the contest included Anatoly Glaz, Head of the Department of Information and Digital Diplomacy – Press Secretary of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Belarus, Sergei Bubenko, First Deputy Head of the Administration of FEZ "Minsk", Elena Golub, Deputy Director of the Beltamozhizdat branch of Beltamozhservice RUE, and Olga Rudaya, Press Secretary of the Chinese-Belarusian Industrial Park "Great Stone".

According to the jury's decision, the winners of the contest for 2023 are as follows:

in the nomination "The Best Information Agency Author" – Anastasia Kovel, correspondent of the Economic and Scientific Information Department of UE "BelTA";

in the nomination "The Best Print Media Author":

Natalia Niyakovskaya, Deputy Editor-in-Chief of the production scientific-practical magazine "Vestnik of Belneftekhim" (category "national/industry media");

Anastasia Turok, Editor-in-Chief, "Arshanskaya Gazeta" newspaper (category "regional/district/city media");

Vladislav Sychevich, columnist of the newspaper "Respublika", "Belarus Today" Publishing House (category "author of analytical materials");

in the nomination "The Best Group of Authors on Television" – the team of the TV program "ONT" (founder – CJSC "Second National TV Channel") consisting of:

Anna Frolova, 2nd category special correspondent of the Information Broadcasting Directorate;

Aleksandr Krivetsky, 2nd category cameraman of the Cameraman Department of the Directorate of Information Broadcasting;

Anna Moroz, Deputy Head of the Production and Analytical Department of the Directorate of Information Broadcasting;

in the nomination "The Best Author on the Radio" – Yaroslav Danilenko, editor of the Directorate of Information Public-Political Broadcasting of the First National Channel of the Belarusian Radio.

Diplomas of the competition were awarded to:

in the nomination "The Best Print Media Author" – Lyudmila Timashkova, Deputy Editor-in-Chief of the "Arshanskaya Gazeta" newspaper;

in the nomination "The Best Group of Authors on Television":

the of the TV program "ONT" (founder – CJSC "Second National TV Channel") consisting of:

Anatoly Zankovich, political observer of the Political Observers Department of the Directorate of Information Broadcasting;

Dmitry Bui, Head of the TV Operators Department of the Directorate of Information Broadcasting;

Igor Khvedchenya, cameraman of the 1st category of the Cameraman Department of the Directorate of Information Broadcasting;

Anna Moroz, Deputy Head of the Production and Analysis Department of the Information Broadcasting Directorate;

Aleksandr Pylinskii, Head of the Video Editing Department of the Information Broadcasting Directorate;

the team of the National Branch (Representative Office) of ITRC Mir in the Republic of Belarus consisting of:

Yanina Vasilevskaya, TV studio editor;

Aleksandr Dashuk, TV cameraman;

Alexey Martynov, TV cameraman;

Sergei Kondrutsky, video engineer;

Dmitry Sinkevich, video engineer;

Kirill Pasmurtsev, TV cameraman;

Ivan Turko, TV cameraman;

in the nomination "The Best Author on the Radio" – Danuta Antilevskaya, correspondent of the special radio station "Stalitsa".

We thank the jury members for their work and congratulate the laureates on their well-deserved awards.

Photo
Video